Zvolte jazyk

Již potřetí zorganizoval Prof. Dr. Thomas Groll z Východobavorské technické vysoké školy v Řezně v rámci svých kurzů také exkurzi do České republiky. V červnu 2019 cestovali studenti studijního programu Mezinárodní vztahy a management do Prahy na Design-Thinking-Workshop, který se konal v prostorách Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice.

Studenti OTH Regensburg pracovali v prostorách bavorského zastoupení v centru Prahy na vývoji konceptů pro malé a střední podniky.

Osvědčená metoda Design Thinking: „Crazy 8“

Poté, co studenti obdrželi zadání, bylo cílem uplatnit v praxi teoretické znalosti, které se naučili v kurzu „Design Strategy: Corporate Strategy Meets Design Thinking“. Jak nejlépe zahájit takový workshop? Řešením je metoda, která je jednoduchá a neuvěřitelně efektivní: Crazy 8. Každý člen týmu si vymyslí pod časovým tlakem osmi minut osm různých postřehů k tématu. Následně se myšlenky prezentují v jednotlivých podskupinách a skupiny si stanoví své vlastní směřování. Stejně jako v reálném pracovním prostředí existují i zde různé varianty zpracování jednotlivých myšlenek. Některé skupiny se rychle rozhodly pro jeden nápad, jiné se rozhodly pro několik nápadů. 

Po představení prvních koncepčních návrhů je celá skupina dále propracovala a další den byly určeny kritické a excitační body pro další pokračování. Úterní ráno studenti využili k revizi jednotlivých nápadů. Skupinám, které po kreativním cvičení „Crazy 8“ sledovaly několik konceptů, sloužily návrhy z předchozího dne jako rozhodovací pomůcka.

„Time to shine“: prezentace výsledků

Odpoledne neslo název „Time to shine“. Studenti mohli své koncepty přednést Dr. Hannesi Lachmannovi, vedoucímu bavorského zastoupení, a jeho vybraným spolupracovníkům. Vedoucí bavorského zastoupení byl nadšený a ocenil odhodlání studentů řešit různá komplexní zadání. Zdůraznil také, že v době digitální transformace je potřeba orientovat společnosti prostřednictvím metody Design Thinking tak, aby se jejich hlavní zaměření koncentrovalo na zákazníka.

Již v roce 2017 pomocí této metody v předchozím semináři vyvinule studenti OTH v Řezně a jejich kolegové ze ZČU v Plzni společně úspěšný koncept v oblasti compliance pro Volkswagen a předložili ho firmě Audi AG v Ingolstadtu (viz zpráva). V roce 2018 pak Prof. Dr. Thomas Groll získal jako kooperačního partnera firmu Osram Opto Semiconductors GmbH. Úkolem projektu bylo analyzovat trh digitalizovaných standardních produktů, vypracovat obchodní modely, identifikovat nové možnosti a digitalizované komponenty pro průmysl LED a vytvořit odpovídající prototyp (viz zpráva na webových stránkách OTH Regensburg).

Exkurze do ČR byly podpořeny Česko-bavorskou vysokoškolskou agenturou v rámci programu „Příspěvky na mobilitu“. Tento program umožňuje studentům, učitelům a vědcům z Bavorska a České republiky získat finanční příspěvek na studijní, přednáškové a výzkumné pobyty v České republice a Bavorsku.
 

text: Nadine Ruf, Margarethe Schneider a Jan Müller, OTH RegensburgJan Müllertext: Nadine Ruf, Margarethe Schneider a Jan Müller, OTH Regensburg

překlad: BTHA

fotky: Prof. Dr. Thomas Groll, OTH Regensburg; Zainab Al-Mamari

  • 3_AP_Groll
  • 7_AP_Groll
  • 6_AP_Groll
  • 8_AP_Groll
  • 2_AP_Groll
  • 4_AP_Groll
  • 5_AP_Groll
  • 1_AP_Groll
Bayhost stmwk