Výzkum
Zeptali jsme se...
...bavorských vedoucích projektů podpořených Česko-bavorskou vysokoškolskou agenturou a jejich českých partnerů: Jak projekty vznikaly? Co bylo při přeshraniční spolupráci obzvlášť důležité? A jaké budou další společné kroky?
ČBVA oslovila několik zástupců podpořených projektů, aby formou online rozhovoru promluvili na kameru o svých zkušenostech. Mockrát děkujeme všem zúčastněným na vysokých školách v Česku i Bavorsku!
Patrick Reitinger, M.A. (Otto-Fridrichova Univerzita v Bamberku) o projektech „Management of Crossboarder Rurality, Bavaria-Bohemia 1990–2020“„Management of Crossboarder Rurality, Bavaria-Bohemia 1990–2020“ a „Transnationale Resilienzstrategien. Tschechische Arbeitsmigration und regionale Wirstschaftsförderung in Ostbayern nach Covid-19“
Joint Call 2022-2024: Optimalizace procesů pomocí umělé inteligence
Prof. Dr.-Ing. Johannes Lindner z Technické vysoké školy v Rosenheimu (TH Rosenheim) a doc. Ing. Ivo Bukovský, Ph.D. z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (JČU) se v rámci grantu „Joint Call Bayern – Tschechien 2022 – 2024“ věnovali tématu „Optimalizace procesů při výrobě v chemickém průmyslu pomocí umělé inteligence“. Jejich přeshraniční spolupráce zaznamenala první pozitivní úspěchy.
Úspěšná jednání Západočeské univerzity v Plzni a Vysoké školy aplikovaných věd v Augšpurku
Prof. Dr.-Ing. Jürgen Lenz z Vysoké školy aplikovaných věd v Augšpurku (Fakulta strojního a procesního inženýrství, TTZ Nördlingen Flexible Automation) měl 28. března 2024 možnost navštívit Západočeskou univerzitu v Plzni a seznámit se blíže s aktivitami výzkumného centra Fakulty elektrotechnické – Research and Innovation Centre for Electrical Engineering (RICE), zejména pak s vybavením nově zřízené laboratoře robotiky a dalších příslušejících zařízení.
Výzkumné konsorcium „Hranice v národních a transnacionálních kulturách vzpomínání mezi Českem a Bavorskem“
Interdisciplinární výzkumné konsorcium „Hranice v národních a transnacionálních kulturách vzpomínání mezi Českem a Bavorskem“ se věnovalo hranici či hranicím, jejichž konstrukce utváří národní a jejichž dekonstrukce formuje transnacionální kultury vzpomínání.
Výzkumné konsorcium „Vlivy přímých investic na česko-bavorský pracovní trh“
Výzkumné konsorcium „Vlivy přímých investic na česko-bavorský pracovní trh“ zkoumá úlohu nadnárodních společností v česko-bavorském příhraničním regionu.
Výzkumné konsorcium „UMTRIS“
Česko-bavorské výzkumné konsorcium „UMTRIS“ si dalo za úkol otestovat enviromentální snášenlivost alternativních transformátorových olejů. Na projektu spolupracovaly Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg, Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden, Západočeská univerzita v Plzni a České vysoké učení technické v Praze.
Výzkumné konsorcium „Nové materiály pro aditivní technologie“
Výzkumné konsorcium „Nové materiály pro aditivní technologie“ přineslo spolupráci českých a bavorských výzkumných institucí, které rozvíjí poznatky v oblasti výroby a zpracování materiálů.
Výzkumné konsorcium „Vývoj principů designu u strukturovaných materiálů“
Česko-bavorské výzkumné konsorcium „Vývoj principů designu u strukturovaných materiálů: syntéza, charakteristika a využití“ se věnovalo výzkumu v oblasti věd o materiálech. Partnery projektu byly FAU Erlanky-Norimberk, Univerzita v Bayreuthu, Karlova univerzita a Akademie věd České republiky.
Výzkumné konsorcium „BRoTHER“
Projekt „BRoTHER: Biobank Research on Telemedical Approaches for Human Biobanks in a European Region“ propojil biobanky Univerzity v Řezně, Fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Plzni, Masarykovy univerzity v Brně a Technické univerzity v Mnichově.
Joint Call 2019–2021: Historie a současnost česko-bavorského příhraničí
Spolupráce Patricka Reitingera, M.A. z Otto-Fridrichovy univerzity v Bamberku a doc. Mgr. Lukáše Novotného, M.A., Dr. phil. z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem sahá přes několik projektů. Všechny spojuje téma česko-bavorského pohraničí, a to v širším kontextu 19. a 20. století, po roce 1989 i během koronavirové pandemie.