Pozvánka na online akci „Za studiem do Bavorska“
Česko-bavorská vysokoškolská agentura Vás zve na online akci „Za studiem do Bavorska“, která se koná ve středu 9. 10. 2024 v 17 hod. na platformě Zoom.
Během akce (max. 60 min.) se dozvíte o možnostech studia na vysokých školách v Bavorsku a o stipendijních nabídkách BTHA. Prostor dostanou i bývalí stipendisté, kteří budou sdílet své zkušenosti ze studia či letní školy v Bavorsku.
Akce je určena zájemcům ze všech veřejných VŠ v ČR. Účast je možná bez předchozího přihlášení:
https://uni-regensburg.zoom-x.de/j/64526609186
Těšíme se na online viděnou!
Stipendia na studium v Bavorsku
Česko-bavorská vysokoškolská agentura (BTHA) a Bavorské centrum pro střední, východní a jihovýchodní Evropu (BAYHOST) vypisují roční stipendia pro studenty a absolventy vysokých škol z České republiky a dalších zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy.
Stipendium je určeno k financování navazujícího magisterského, doktorského nebo postdoktorského studia či delšího studijního pobytu na bavorských veřejných vysokých školách.
Termín pro podávání žádostí o stipendia na akademický rok 2025/26: 1. 12. 2024
Pro další informace navštivte rubriku „Studium v Bavorsku“.
Kooperace s Ukrajinou
BAYHOST spolu s Výzkumným centrem pro německý jazyk ve střední, východní a jihovýchodní Evropě (FZ DiMOS), katedrou slovanské filologie na Univerzitě v Řezně a Univerzitou Andrássyho v Budapešti (AUB) organizuje ve dnech 24.–25. 10. 2024 v Budapešti workshop v hybridním formátu zaměřený na spolupráci s Ukrajinou v humanitních vědách. Workshop má podpořit válkou těžce zasažené univerzity a je určen vědcům i pedagogům v Bavorsku, na Ukrajině, v Maďarsku a dalších blízkých zemích.
Detailní informace, program a přihláška: BAYHOST
Mezinárodní workshop v oblasti medicínské techniky na OTH Regensburg
Ve dnech 27.–28. 6. 2024 organizovali BAYHOST a BTHA spolu s OTH Regensburg mezinárodní workshop v oblasti medicínské techniky. Cílem bylo podpořit vědeckou spolupráci mezi Bavorskem, Českem, Chorvatskem, Polskem a dalšími zeměmi. Workshop se soustředil na obory lékařství, biomedicínského inženýrství, zdravotních věd a umělé inteligence v medicíně.
Vybráno 15 projektů v programu „Joint Call Česko – Bavorsko 2024–2026“
V rámci bilaterálního výběrového řízení bylo vybráno 15 nových projektů, které v letech 2024–2026 do vědeckých kooperací zapojí mladé vědce a vědkyně z obou zemí. Kromě výzkumných záměrů z tematických oblastí informačních technologií, umělé inteligence, vědy o materiálech a nanotechnologií jsou zastoupeny také projekty ze společenských a humanitních věd.
Přehled vybraných projektů a projektových partnerů: JC BY-CZ 2024-2026 Projektliste
Tento bilaterální grantový program je na základě společného prohlášení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Bavorského státního ministerstva pro vědu a umění v letech 2024–2026 financován z každé strany celkovou částkou až 3,5 milionu eur. Na české straně program administruje MŠMT ČR, na bavorské straně Česko-bavorská vysokoškolská agentura.
Tisková zpráva Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy: MŠMT podpoří 15 česko-bavorských vědeckých projektů
Detailní zprávy k vybraným projektům z předchozích let viz rubrika Good practice.
Setkání ministrů pro vědu a vysokoškolské vzdělávání ČR a Bavorska
Dne 20. 3. 2024 navštívil ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D., bavorského ministra pro vědu a umění, Markuse Blumeho, MdL.
Grantové programy na rok 2024
Vědečtí a pedagogičtí pracovníci bavorských veřejných univerzit, vysokých škol aplikovaných věd a uměleckých vysokých škol mohou v rámci grantových programů Česko-bavorské vysokoškolské agentury žádat o příspěvky na projekty realizované s vysokými školami a výzkumnými institucemi v České republice:
- Bilaterale Sommer-/Winterschulen 2024
– příspěvky na letní či zimní školy bavorských a českých vysokých škol - Bayerisch-tschechische akademische Projekte 2024
– příspěvky na konference, workshopy, semináře, exkurze, přípravu projektů - Mobilitätsbeihilfen Tschechien 2024
– příspěvky na studijní, přednáškové a vědecké pobyty v České republice a v Bavorsku
Pro další informace navštivte rubriku „Granty“.
Zeptali jsme se...
...bavorských vedoucích projektů podpořených Česko-bavorskou vysokoškolskou agenturou a jejich českých partnerů: Jak projekty vznikaly? Co bylo při přeshraniční spolupráci obzvlášť důležité? A jaké budou další společné kroky?
ČBVA oslovila několik zástupců podpořených projektů, aby formou online rozhovoru promluvili na kameru o svých zkušenostech. Mockrát děkujeme všem zúčastněným na vysokých školách v Česku i Bavorsku!
Patrick Reitinger, M.A. (Otto-Fridrichova Univerzita v Bamberku) o projektech „Management of Crossboarder Rurality, Bavaria-Bohemia 1990–2020“„Management of Crossboarder Rurality, Bavaria-Bohemia 1990–2020“ a „Transnationale Resilienzstrategien. Tschechische Arbeitsmigration und regionale Wirstschaftsförderung in Ostbayern nach Covid-19“