O víkendu 4.–5. 11. 2022 se konal online seminář pro stipendisty a stipendistky BAYHOSTu a BTHA, tentokrát se zaměřením na fake news.
Po krátkém představení BAYHOSTu jednatelem Nikolasem Djukićem a po videozdravici bavorské ministryně pro evropské záležitosti a mezinárodní vztahy Melanie Huml měli účastníci příležitost se v malých skupinkách seznámit a navázat tak první kontakty, online prostředí navzdory. Poté terapeut se specializací na závislosti Benjamin Grünbichler (jednatel NEONu, Rosenheim) v rámci interaktivní prezentace informoval účastníky o fake news a představil rozličné nástroje pro ověřování faktů. V následující diskuzi moderované Maximem Gatskovem (BAYHOST) se stipendisté podělili o své osobní zkušenosti s nakládáním s fake news a konspiračními teoriemi. Druhý den semináře bylo dané téma spolu s filozofem Dr. Nikilou Mukerjim objasněno také z vědeckého úhlu pohledu, přičemž se probíraly pojmy jako pravda, postpravda a pseudověda. Následně pod vedením Maxima Gatskova účastníci ve skupinkách vytvořili vlastní fake news, které poté prezentovali a prodiskutovali s ostatními.
Cílem víkendového semináře organizovaného tradičně BAYHOSTem je jednak zprostředkovat držitelům ročních stipendií aktuální společenská a politická témata, za druhé pak umožnit stipendistům, kteří studují magisterské či doktorské studium na různých vysokých školách v Bavorsku, se mezi sebou poznat a propojit se. Na semináři se potkávají studenti různých vědních oborů, což přispívá k pestrosti celé akce.
BAYHOST a Česko-bavorská vysokoškolská agentura udělují ročně zhruba 40 stipendií absolventům alespoň bakalářského studia ze střední, východní a jihovýchodní Evropy, kteří chtějí pokračovat v magisterském nebo doktorském studiu nebo absolvovat roční studijní pobyt v rámci doktorského studia na některé z bavorských vysokých škol.