Zvolte jazyk


Institut pro výzkum pracovního trhu a zaměstnanosti (Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung, IAB) realizoval spolu s Otto-Friedrichovou univerzitou v Bamberku a dalšími partnery srovnávací studii o stavu odborného vzdělávání v česko-bavorském příhraničí. Program přeshraničního vzdělávání skýtá nové perspektivy a šance pro studenty i podniky.

Od roku 2012 jsou žáci Středního odborného učiliště v Domažlicích v rámci modelu přeshraničního odborného vzdělávání školeni spolu se studenty odborného učiliště v bavorské Koubě (Cham). Hlavní výzvou je kombinace odlišných systémů odborného vzdělávání v České republice a v Německu. K cílům programu patří získání odborných znalostí v německé odborné škole, rozšíření německých jazykových dovedností a dvě stáže v bavorských firmách. Úspěšné získání kvalifikace je doloženo certifikátem hornofalcké obchodní a průmyslové komory (IHK). Partnery tohoto projektu jsou Střední odborné učiliště Domažlice, Odborná škola v Koubě, Obchodní a průmyslová komora pro Horní Falc a Kelheim se sídlem v Řezně, Agentura práce ve Schwandorfu a okres Kouba (Cham).

Cílem tohoto projektu bylo prozkoumat duální vzdělávání s ohledem na problémy a možnosti zlepšení, které uvedli účastníci projektu, tj. učni, vyučující a společnosti, a význam programu pro přeshraniční zaměstnanost. Kromě toho měl tento projekt také za cíl prozkoumat modelový charakter takovéhoto vzdělávání a přenositelnost do jiných příhraničních regionů. Kromě vyhodnocení kvantitativních údajů o trhu práce bylo třeba absolvovat několik schůzek s účastníky na odborných školách v Koubě a Domažlicích, ale i v bavorských firmách a institucích.

Studie prokázala, že program přeshraničního odborného vzdělávání otevírá mnoho nových perspektiv jak pro stážisty, tak pro firmy. Všichni zúčastnění mohou prostřednictvím programu lépe využít stávající potenciál na trhu práce. Získáním dodatečné kvalifikace získají čeští žáci přístup na český i německý trh práce. Na základě úředně uznávaných osvědčení lze dosáhnout jednotné úrovně vzdělání. To přináší výhody nejen firmám v Bavorsku, ale také německým společnostem v České republice. Program navíc přispívá ke kulturní výměně a může sloužit jako model pro další příhraniční oblasti.

Studijní cesty v rámci tohoto projektu podpořila Česko-bavorská vysokoškolská agentura z programu „Příspěvky na mobilitu“.


Text studie v plném znění: www.iab.de

Publikace: Bornhofen, Achim Johannes; Borrs, Linda; Moritz, Michael (2018): Die binationale Berufsausbildung im bayerisch-tschechischen Grenzraum – ein Zukunftsmodell für Nachbarstaaten? (IAB-Forschungsbericht, 07/2018), Nürnberg, 75 S.

Úvodní foto: Dr. Michael Moritz, IAB

 

Bayhost stmwk