Zvolte jazyk

Sprachkurs/Sommerschule: Summer School of Slavonic Studies (LŠSS) - Tschechisch

Einrichtung:Masaryk-Universität

Zeitraum und Ort: 22.7. – 19.8.2023, Brno / Brünn

Stipendienprogramm: Stipendium des Freistaats Bayern (Selbstzahler)


Rozhodl jsem se zúčastnit letní školy v Brně, abych si zlepšil svou češtinu a lépe porozuměl české kultuře. Brno jsem si vybral, protože jsem tam nikdy předtím nebyl a chtěl jsem poznat jiné město než Prahu.

Letní škola byla zajímavá, ale také náročná. Účastníků bylo o něco více než sto, rozdělených do devíti tříd. V mé třídě bylo mnoho účastníků mluvících některým ze slovanských jazyků, kteří přirozeně rozuměli češtině lépe než já. Mám však pocit, že se postupem času moje porozumění zlepšilo. Učitelé byli zkušení, nadšení a zapojovali nás do různých aktivit. Jsem rád, že jsme nestrávili mnoho času nad starou učebnicí, kterou jsme dostali, protože si myslím, že existují lepší alternativy.SK Maehren entdecken 1

Podle mého názoru zde byl nedostatek odpoledních programů pro středně pokročilé. Přednášky vypadaly zajímavě, ale pro mě byly příliš pokročilé. Nicméně jsem si oblíbil filmový klub a snažil jsem se ho navštěvovat co nejvíce, i když mi některé filmy nedávaly smysl. Užili jsme si páteční výlety do Telče, Dalešic, Javoříčských jeskyní a Olomouce. Naše učitelka také zorganizovala návštěvu knihovny Milana Kundery, která byla letos v Brně otevřena. Ředitelka každý týden pořádala společné zpívání, zpívali jsme moravské lidové písně a měli jsme spoustu zábavy. Byl jsem velmi šťastný a překvapený, když jsem k narozeninám dostal od ředitelky malý dárek.

„Setkal jsem se a hovořil jsem s mnoha zajímavými lidmi z různých zemí a hodně jsem se od nich naučil.“

Brno samo o sobě je pěkné město. Obzvláště jsem ocenil pohodlný systém veřejné dopravy a pestrou nabídku restaurací. Přál bych si, aby letní škola mohla organizovat nějaké mimoškolní aktivity odpoledne, aby studenti mohli lépe poznávat Brno. Samozřejmě existují určité aspekty, které by se mohly zlepšit, zejména co se týče způsobu a času sdělování důležitých informací.

Z toho měsíce si nejvíce budu pamatovat účastníky letní školy. Setkal jsem se a hovořil jsem s mnoha zajímavými lidmi z různých zemí a hodně jsem se od nich naučil. Celkově to byla skvělá zkušenost, na kterou nezapomenu, a Brno zůstane v mém srdci. V neposlední řadě jsem velmi vděčný za získání stipendia od BTHA.


Text und Bild: Stipendienbericht

Bayhost stmwk