Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur

Příspěvky na mobilitu: Mikroexpanzní turbíny pro přeměnu odpadního tepla na elektřinu pomocí ORC

V lednu 2020 pracoval mladý vědec Jan Špale z Českého vysokého učení technického v Praze v projektovém týmu Prof. Dr.-Ing. Andrease P. Weiße na Východobavorské technické vysoké škole v Amberku a Weidenu.

Bc. Jan Špale zde v průběhu čtyř týdnů prováděl měření na 3D tištěných plastových turbínách, které byly navrženy a vyrobeny na ČVUT v Praze. OTH Amberg-Weiden disponuje testovacím zařízením pro testování malých turbín se stlačeným vzduchem. Jan Špale také podpořil vědeckého kolegu Tobiase Poppa měřením pomocí organického Rankinova cyklu (ORC) v Centru pro energetické technologie (ZET) v Bayreuthu. Tak se Jan Špale seznámil se zkušebním zařízením a týmem ZET.

Během svého pobytu přednesl Jan Špale na OTH Amberg-Weiden čtyři přednášky v angličtině: dvě přednášky se konaly v rámci magisterského semináře „Termální stroje a systémy“ a další dvě přednášky v rámci interního vzdělávání „Vědecký kulatý stůl“. Na první přednášce představil pracovní oblasti a kompetence pražského Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB), na druhé aktuální výzkum na UCEEB v oblasti P2H2P (Power to Heat to Power). V této oblasti bude v budoucnu dále rozvíjena spolupráce s kolegy na ČVUT Praha.

Výsledky měření na 3D tištěných turbínách použije Jan Špale ve své magisterské práci. K tomu plánuje spolu se svým vedoucím Ing. Václavem Novotným a Prof. Dr. Andreasem Weißem vydání společné publikace s těmito výsledky.   

Během svého pobytu Jan Špale také jednal s generálním ředitelem Kompetenčního centra pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (KoKWK), Raphaelem Lechnerem, M.Sc. o spolupráci v oblasti energetické účinnosti sítí. UCEEB a KoKWK pracují na projektové žádosti „Energy Efficiency Network – a cross border energy consultant training“ Evropské iniciativy na ochranu klimatu (EUKI). Profesor Weiß byl rovněž pozván Ing. Václavem Novotným z UCEEB ke spolupráci na souvisejícím česko-norském výzkumném projektu.

Výzkumný pobyt podpořila Česko-bavorská vysokoškolská agentura z programu „Příspěvky na mobilitu“, který umožňuje vysokoškolským studentům, pedagogům a vědcům z Bavorska a České republiky získat finanční příspěvek na studijní, přednáškové a výzkumné pobyty v obou zemích. 

Beitrag der OTH-Amberg-Weiden

 

  • 20200124_124755
  • 20200206_131604
  • IMG_9806
  • jan_0002b
  • jan_0100b

 

 

Zprávy

Centrum Bavaria Bohemia v Schönsee hledá pracovníka (od 1. 1. 2022) a stážisty (průběžně) v oblasti kulturního managementu:
pdfnabídka pracovní pozice
pdfnabídka stáže


Center for International and Transnational Area Studies (CITAS) Univerzity v Řeznězve 19.–21. 5. 2022 na konferenci Crises Narratives and the Pandemic“. Přihlášení s příspěvkem je možné do 10. 1. 2022:
pdfCall for Papers


Spolkové ministerstvo pro vzdělání a výzkum znovu vypsalo grantový program Bridge2ERA k přípravě žádostí v grantových programech EU s partnery ze střední, východní a jihovýchodní Evropy:
www.bmbf.de


Technická vysoká škola v Rosenheimu na Fakultě inženýrství nově nabízí možnost rozhodnout se pro konkrétní obor až po absolvování prvního všeobecného semestru:
pdfinformační leták


Technická vysoká škola v Rosenheimu nabízí nový anglickojazyčný bakalářský studijní obor Applied Artificial Intelligence:
www.th-rosenheim.de

Univerzita v Bayreuthu Karlova univerzita otevírají nový bakalářský double degree studijní program Philosophy, Politics and Economics (PPE):
www.pe.uni-bayreuth.de


Univerzita v Řezně a Fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Plzni otevřely v zimním semestru 2020/21 nový přeshraniční kurz Precision Medicine International (eduBRoTHER) zaměřený na problematiku biobank a personalizované medicíny:
informace ke kurzu


Spolkové ministerstvo pro vzdělání a výzkum vypsalo grantový program FH-Europa na podporu přeshraniční spolupráce vysokých škol aplikovaných věd:
www.bmbf.de


Česko-německý fond budoucnosti poskytuje finanční příspěvky mj. na vzdělávací a vědecké projekty.
Lhůty pro podání žádosti podle realizace projektu:
1. čtvrtletí do 30. 9. / 2. čtvrtletí do 31. 12. /
3. čtvrtletí do 31. 3. / 4. čtvrtletí do 30. 6.
www.fondbudoucnosti.cz


Spolek Adalberta Stiftera uděluje stipendia na podporu projektů zabývajících se kulturou a dějinami Němců v českých zemích:
www.stifterverein.de


Evropský region Dunaj-Vltava nabízí možnost stáže ve Freyungu:
pdfnabídka stáže


Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice hledá vhodné kandidáty na stáž v centru Prahy:
pdfnabídka stáže


OTH Amberg-Weiden nabízí nové studium International Business“ se zaměřením na střední a východní Evropu:
www.oth-aw.de


Technická vysoká škola v Deggendorfu otevřela společně se Západočeskou univerzitou v Plzni a Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích mezinárodní duální studium „CAST“:
www.th-deg.de/dual


FAU Erlangen-Nürnberg nabízí nový bakalářský studijní obor „International Economic Studies“:
pdfinformační leták


LMU a TUM získaly prestižní titul „Excelentní univerzita“:
Tisková zpráva Bavorského státního ministerstva pro vědu a umění


LMU a TUM patří podle žebříčku časopisu Times Higher Education mezi TOP 40 světových univerzit!

TUM a LMU patří ke 100 nejlepších výzkumných institucí světa v kvalitě přírodovědeckých publikací:
Nature Index 2021


Technická vysoká škola v Deggendorfu v TOP 25 celosvětového srovnání:
U-Multirank


TUM a LMU mezi 100 nejlepšími univerzitami světa:
QS World University Rankings 2021


Univerzita v Pasově a Univerzita v Bayreuthu jsou mezi 50 nejlepšími univerzitami světa, které jsou mladší než 50 let:
Young University Ranking 2021


Praha a Brno na předních místech v TOP 10 studentských měst světaMnichov je první.


ČVUT rozšíří elitní klub technických univerzit v rámci výzkumné aliance „EuroTech“.


 

Kontakt

Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur
Česko-bavorská vysokoškolská agentura
 

BTHA c/o BAYHOST
Universitätsstr. 31
D-93053 Regensburg
 

Tel.: +49 (0)941-943-5315
Fax: +49 (0)941-943-5051
 

 

 

bayhost web stmwk web