Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur

Příspěvky na mobilitu: Mikroexpanzní turbíny pro přeměnu odpadního tepla na elektřinu pomocí ORC

V lednu 2020 pracoval mladý vědec Jan Špale z Českého vysokého učení technického v Praze v projektovém týmu Prof. Dr.-Ing. Andrease P. Weiße na Východobavorské technické vysoké škole v Amberku a Weidenu.

Bc. Jan Špale zde v průběhu čtyř týdnů prováděl měření na 3D tištěných plastových turbínách, které byly navrženy a vyrobeny na ČVUT v Praze. OTH Amberg-Weiden disponuje testovacím zařízením pro testování malých turbín se stlačeným vzduchem. Jan Špale také podpořil vědeckého kolegu Tobiase Poppa měřením pomocí organického Rankinova cyklu (ORC) v Centru pro energetické technologie (ZET) v Bayreuthu. Tak se Jan Špale seznámil se zkušebním zařízením a týmem ZET.

Během svého pobytu přednesl Jan Špale na OTH Amberg-Weiden čtyři přednášky v angličtině: dvě přednášky se konaly v rámci magisterského semináře „Termální stroje a systémy“ a další dvě přednášky v rámci interního vzdělávání „Vědecký kulatý stůl“. Na první přednášce představil pracovní oblasti a kompetence pražského Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB), na druhé aktuální výzkum na UCEEB v oblasti P2H2P (Power to Heat to Power). V této oblasti bude v budoucnu dále rozvíjena spolupráce s kolegy na ČVUT Praha.

Výsledky měření na 3D tištěných turbínách použije Jan Špale ve své magisterské práci. K tomu plánuje spolu se svým vedoucím Ing. Václavem Novotným a Prof. Dr. Andreasem Weißem vydání společné publikace s těmito výsledky.   

Během svého pobytu Jan Špale také jednal s generálním ředitelem Kompetenčního centra pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (KoKWK), Raphaelem Lechnerem, M.Sc. o spolupráci v oblasti energetické účinnosti sítí. UCEEB a KoKWK pracují na projektové žádosti „Energy Efficiency Network – a cross border energy consultant training“ Evropské iniciativy na ochranu klimatu (EUKI). Profesor Weiß byl rovněž pozván Ing. Václavem Novotným z UCEEB ke spolupráci na souvisejícím česko-norském výzkumném projektu.

Výzkumný pobyt podpořila Česko-bavorská vysokoškolská agentura z programu „Příspěvky na mobilitu“, který umožňuje vysokoškolským studentům, pedagogům a vědcům z Bavorska a České republiky získat finanční příspěvek na studijní, přednáškové a výzkumné pobyty v obou zemích. 

Beitrag der OTH-Amberg-Weiden

 

  • 20200124_124755
  • 20200206_131604
  • IMG_9806
  • jan_0002b
  • jan_0100b

 

 

Zprávy

Nová nadace Stiftung Jugendaustausch Bayern vyjíždí v červenci na roadshow po Bavorsku:
pdfpozvánka


K 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela se ve dnech 20.–23. 7. 2022 v Brně uskuteční Mendel Genetics Conference:
www.mendel22.cz

Česko-bavorská vysokoškolská agentura hledá pomocné vědecké síly z řad studentů bavorských vysokých škol, nástup v zimním semestru 2022/23:
pdfnabídka pracovní pozice 


 Projekt Do Německa na zkušenou hledá referenty/referentky a finančního koordinátora/finanční koordinátorku:
pdfinzerát referenti
pdfinzerát koordinátor


Česko-německý fond budoucnosti a MŠMT uspořádali dne 7. 4. 2022 v Praze konferenci k podpoře výuky českého jazyka v Německu:
pdfprogram
záznam konference


Česko-německý fond budoucnosti podporuje přeshraniční projekty na pomoc Ukrajině a jejím občanům:
www.fb.cz


Max-Planck-Gesellschaft ve spolupráci s MŠMT vypisuje výzvu pro výzkumné pracovníky všech vědních oborů v rámci programu Dioscuri na podporu zřízení center excelence v ČR, termín pro podávání přihlášek je 25. 7. 2022:
www.msmt.cz

Spolkové ministerstvo pro vzdělání a výzkum znovu vypsalo grantový program Bridge2ERA k přípravě žádostí v grantových programech EU s partnery ze střední, východní a jihovýchodní Evropy:
www.bmbf.de


TH Rosenheim nabízí zahraničním studentům nový studijní program International Bachelor of Engineering. Nezbytná zkouška DaF je do studia integrována:
www.th-rosenheim.de


FAU Erlangen-Nürnberg nově nabízí bakalářský a magisterský studijní obor Clean Energy Processes:
www.fau.de


Technická vysoká škola v Rosenheimu na Fakultě inženýrství nabízí možnost rozhodnout se pro konkrétní obor až po absolvování prvního všeobecného semestru:
pdfinformační leták


Univerzita v Bayreuthu Karlova univerzita nabízí nový bakalářský double degree studijní program Philosophy, Politics and Economics (PPE):
www.pe.uni-bayreuth.de


Univerzita v Řezně a Fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Plzni otevřely v zimním semestru 2020/21 nový přeshraniční kurz Precision Medicine International (eduBRoTHER) zaměřený na problematiku biobank a personalizované medicíny:
informace ke kurzu


Spolkové ministerstvo pro vzdělání a výzkum vypsalo grantový program FH-Europa na podporu přeshraniční spolupráce vysokých škol aplikovaných věd:
www.bmbf.de


Česko-německý fond budoucnosti poskytuje finanční příspěvky mj. na vzdělávací a vědecké projekty.
Lhůty pro podání žádosti podle realizace projektu:
1. čtvrtletí do 30. 9. / 2. čtvrtletí do 31. 12. /
3. čtvrtletí do 31. 3. / 4. čtvrtletí do 30. 6.
www.fondbudoucnosti.cz


Spolek Adalberta Stiftera uděluje stipendia na podporu projektů zabývajících se kulturou a dějinami Němců v českých zemích:
www.stifterverein.de


Evropský region Dunaj-Vltava nabízí možnost stáže ve Freyungu:
pdfnabídka stáže


Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice hledá vhodné kandidáty na stáž v centru Prahy:
pdfnabídka stáže 


Centrum Bavaria Bohemia v Schönsee hledá stážisty (průběžně) v oblasti kulturního managementu:
pdfnabídka stáže


OTH Amberg-Weiden nabízí studium International Business“ se zaměřením na střední a východní Evropu:
www.oth-aw.de


Technická vysoká škola v Deggendorfu nabízí společně se Západočeskou univerzitou v Plzni a Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích mezinárodní duální studium „CAST“:
www.th-deg.de/dual


FAU Erlangen-Nürnberg nabízí bakalářský studijní obor „International Economic Studies“:
pdfinformační leták


Univerzita v Pasově je mezi 50 nejlepšími univerzitami světa, které jsou mladší než 50 let:
Young University Ranking 2022


LMU a TUM patří podle žebříčku časopisu Times Higher Education mezi TOP 40 světových univerzit!

LMU a TUM mezi 100 nejlepšími univerzitami světa:
QS World University Rankings 2023


LMU a TUM patří ke 100 nejlepších výzkumných institucí světa v kvalitě přírodovědeckých publikací:
Nature Index 2021


 

Kontakt

Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur
Česko-bavorská vysokoškolská agentura
 

BTHA c/o BAYHOST
Universitätsstr. 31
D-93053 Regensburg
 

Tel.: +49 (0)941-943-5315
Fax: +49 (0)941-943-5051
 

 

 

bayhost web stmwk web