Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur

Příspěvky na mobilitu: experimentální výzkum EHD kontaktů u kuželových a hypoidních ozubených kol na VUT v Brně

V rámci své diplomové práce zkoumá Ulrich Tutzer z Technické univerzity v Mnichově (TUM) systematicky tloušťku mazacího filmu, tření a kontaktní teploty EHD kontaktů u kuželových a hypoidních ozubených kol. Pro provedení nezbytných experimentů absolvoval desetidenní výzkumný pobyt na VUT v Brně.

Experimentální výzkumy elastohydrodynamických (EHD) kontaktů provedl Ulrich Tutzer na Odboru tribologie VUT v Brně. Jednalo se o součást jeho diplomové práce, kterou píše pod vedením prof. Dr. Ing. Karstena Stahla z Výzkumného centra pro ozubená kola a převodovky při TUM.

Před svou návštěvou v Brně připravil Ulrich Tutzer ve spolupráci s projektovým partnerem VUT v Brně, Ing. Petrem Šperkou, Ph.D., podrobný testovací plán pro modelování kontaktních podmínek vyskytujících se v kontaktech EHD kuželových a hypoidních kol na zkušebních modelech. Účelně byl měněn úhel náběhu a povrchová rychlost valivých prvků.

Bavorský host přicestoval z Mnichova do Brna dne 20. 5. 2019 a byl seznámen s modelovými zkouškami měření tloušťky mazacího filmu, koeficientu tření a kontaktní teploty na VUT v Brně. V dalších dnech od 20. 5 do 24. 5. bylo prováděno a vyhodnocováno měření tlouštky maziva a koeficientu tření pod vedením pana Šperky. Dne 23. 5. proběhl společný večer a 24. 5. diskuse s účastníky projektu o dosavadních výsledcích a možnostech jejich dalšího využití. Ve druhém týdnu návštěvy byly od 27. 5. do 30. 5. prováděny především kontaktní měření teploty a jejich vyhodnocení.

Výsledky poskytují cenný validační základ pro výsledky simulace TEHD, které byly vypočteny následně v diplomové práci. Kromě toho bylo možné pozorovat experimentální vliv úhlů mezi povrchovými rychlostmi a kumulativní rychlostí jakož i dlouhou poloosu elipsoidního kontaktu.

Zveřejnění výsledků experimentálních výzkumů a jejich porovnání s výsledky simulace v odborném časopise je plánováno po dokončení diplomové práce.

Výzkumný pobyt podpořila Česko-bavorská vysokoškolská agentura z programu „Příspěvky na mobilitu“, který umožňuje studentům, učitelům a vědcům z Bavorska a České republiky získat finanční příspěvek na studijní, přednáškové a výzkumné pobyty v obou zemích.


Úvodní foto: Tutzer

 

Zprávy

Zastoupení Svobodného státu Bavorsko a Svobodného státu Sasko pořádají spolu s Velvyslanectvím SRN v Praze, Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem zdravotnictví a Technologickou agenturou ČR ve dnech 19.–20. 11. 2020 inovační konferenci „Pathways into a sustainable future“ k tématu zelených technologií:
pdfpozvánka


Dne 15. 9. 2020 se v Praze uskuteční konference „From Science into Practice: Sharing Czech, Dutch and German Experience in Healthcare and Life Sciences“:
pdfpozvánka


Česko-německý fond budoucnosti poskytuje finanční příspěvky mj. na vzdělávací a vědecké projekty.
Lhůty pro podání žádosti podle realizace projektu:
1. čtvrtletí do 30. 9. / 2. čtvrtletí do 31. 12. /
3. čtvrtletí do 31. 3. / 4. čtvrtletí do 30. 6.
www.fondbudoucnosti.cz


Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice hledá kandidáty na stáž v centru Prahy:
pdfnabídka stáže


Česko-německá obchodní a průmyslová komora hledá praktikanty do oddělení Competence Center Zukunftstechnologien:
pdfnabídka stáže


EUREGIO Bavorský les – Šumava nabízí tříměsíční stáž ve Freyungu:
pdfnabídka stáže


OTH Amberg-Weiden nabízí nové studium International Business“ se zaměřením na střední a východní Evropu:
www.oth-aw.de


Technická vysoká škola v Deggendorfu otevírá společně se Západočeskou univerzitou v Plzni a Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích mezinárodní duální studium „CAST“:
www.th-deg.de/dual


FAU Erlangen-Nürnberg nabízí nový bakalářský studijní obor „International Economic Studies“:
pdfinformační leták


LMU a TUM mezi 100 nejlepšími univerzitami světa:
QS World University Rankings 2020


LMU a TUM získaly prestižní titul „Excelentní univerzita“:
Tisková zpráva Bavorského státního ministerstva pro vědu a umění


Čtyři bavorské univerzity patří ke 100 nejlepších univerzit světa v kvalitě přírodovědeckých publikací:
Nature Index 2019


Technická vysoká škola v Deggendorfu v TOP 25 celosvětového srovnání:
U-Multirank


Univerzita v Pasově a Univerzita v Bayreuthu jsou mezi 50 nejlepšími univerzitami světa, které jsou mladší než 50 let:
Young University Ranking 2019


Praha a Brno na předních místech v TOP 10 studentských měst světa


ČVUT rozšíří elitní klub technických univerzit v rámci výzkumné aliance „EuroTech“.


 

Kontakt

Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur
Česko-bavorská vysokoškolská agentura
 

BTHA c/o BAYHOST
Universitätsstr. 31
D-93053 Regensburg
 

Tel.: +49 (0)941-943-5315
Fax: +49 (0)941-943-5051
 

 

 

BAYHOST Minibild 8 StMFH Bayerisches Staatsministerium der Finanzen, für Landesentwicklung und Heimat Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.