Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur

Joint Call 2018–2020: vývoj mikroexpanzních turbín

Prof. Dr.-Ing. Andreas P. Weiß z Východobavorské technické vysoké školy v Amberku a Weidenu se spolu s Prof. Ing. Michalem Kolovratníkem, CSc., z Českého vysokého učení technického v Praze věnují v rámci grantu „Joint Call Česko-Bavorsko 2018–2020“ tématu „Low cost turboexpanders for decentralized energy applications – possibilities of 3D print manufacturing from modern plastic materials“.

Od oficiálního zahájení projektu v dubnu 2018 v Praze probíhá aktivní výměna mezi zúčasněnými výzkumnými týmy v oblasti aditivní výroby. Prof. Ing. Michal Kolovratník, CSc., z Katedry energetiky na Českém vysokém učení technickém v Praze a Prof. Dr.-Ing. Andreas P. Weiß z Kompetenčního centra pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (KoKWK) na OTH Amberg-Weiden si dali za cíl při vývoji mikroexpanzních turbín pro energetické využití, které jsou vyráběny zcela nebo částečně ze syntetických přísad, využívat organického Rankinova cyklu (ORC). Vzhledem k tomu, že organická rozpouštědla se používají v ORC zařízení místo vodní páry, která se v porovnání s vodou vaří při nižších teplotách, zdá se tento postup zcela legitimní a měl by se ve společném projektu dále zkoumat teoreticky i prakticky.

V červnu 2019 byly úspěšně testovány české turbíny na zkušebním stanovišti pneumatických pohonů a technologií OTH Amberg-Weiden. Vedoucí projektu Ing. Václav Novotný z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT spolu s kolegou Bc. Janem Špalem poslali první kompletně plastové turbíny na OTH Amberg-Weiden, aby je otestovali na zkušebně v Laboratoři pro turbomechaniku Prof. Weiße. Testy byly velmi úspěšné a bez poškození turbín. Kromě dvou plastových vzorků testoval mezinárodní inženýrský tým také kovovou variantu. Dalším krokem je vyhodnocení a analýza vlastností turbín.

Spolupráce bude v budoucnu rozšířena jak ve výzkumu, tak i ve výuce. Například bylo rozhodnuto pokračovat v projektech ČVUT v Praze v oblasti výroby tepla z odpadního tepla pomocí organického Rankinova cykli a zapojit Prof. Weiße do rozvoje turbínové techniky. Energeticky účinné sítě, které velmi úspěšně provozuje Institut energetických technologií OTH Amberg-Weiden, by měly být dle možností zpřístupněny českým kolegům.

Dále se profesor Frank Späte zapojí do českého programu školení poradců v oblasti energeticky hospodářských staveb a studenti OTH Amberg-Weiden budou mít možnost vyjet na stáž na UCEEB.

Projekt po dobu tří let financuje Česko-bavorská vysokoškolská agentura z prostředků Bavorské státní kanceláře v celkové výši 75.000 €.


Zprávy projektu na stránkách www.oth-aw.de (v němčině):
 


Fotky: OTH Amberg-Weiden


  • JC_Weiss_1
  • JC_Weiss_3
  • JC_Weiss_4
  • JC_Weiss_5
  • JC_Weiss_6
  • JC_Weiss_7

Simple Image Gallery Extended


Zprávy

Zastoupení Svobodného státu Bavorsko a Svobodného státu Sasko pořádají spolu s Velvyslanectvím SRN v Praze, Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem zdravotnictví a Technologickou agenturou ČR ve dnech 19.–20. 11. 2020 inovační konferenci „Pathways into a sustainable future“ k tématu zelených technologií:
pdfpozvánka


Dne 15. 9. 2020 se v Praze uskuteční konference „From Science into Practice: Sharing Czech, Dutch and German Experience in Healthcare and Life Sciences“:
pdfpozvánka


Česko-německý fond budoucnosti poskytuje finanční příspěvky mj. na vzdělávací a vědecké projekty.
Lhůty pro podání žádosti podle realizace projektu:
1. čtvrtletí do 30. 9. / 2. čtvrtletí do 31. 12. /
3. čtvrtletí do 31. 3. / 4. čtvrtletí do 30. 6.
www.fondbudoucnosti.cz


Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice hledá kandidáty na stáž v centru Prahy:
pdfnabídka stáže


Česko-německá obchodní a průmyslová komora hledá praktikanty do oddělení Competence Center Zukunftstechnologien:
pdfnabídka stáže


EUREGIO Bavorský les – Šumava nabízí tříměsíční stáž ve Freyungu:
pdfnabídka stáže


OTH Amberg-Weiden nabízí nové studium International Business“ se zaměřením na střední a východní Evropu:
www.oth-aw.de


Technická vysoká škola v Deggendorfu otevírá společně se Západočeskou univerzitou v Plzni a Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích mezinárodní duální studium „CAST“:
www.th-deg.de/dual


FAU Erlangen-Nürnberg nabízí nový bakalářský studijní obor „International Economic Studies“:
pdfinformační leták


LMU a TUM mezi 100 nejlepšími univerzitami světa:
QS World University Rankings 2020


LMU a TUM získaly prestižní titul „Excelentní univerzita“:
Tisková zpráva Bavorského státního ministerstva pro vědu a umění


Čtyři bavorské univerzity patří ke 100 nejlepších univerzit světa v kvalitě přírodovědeckých publikací:
Nature Index 2019


Technická vysoká škola v Deggendorfu v TOP 25 celosvětového srovnání:
U-Multirank


Univerzita v Pasově a Univerzita v Bayreuthu jsou mezi 50 nejlepšími univerzitami světa, které jsou mladší než 50 let:
Young University Ranking 2019


Praha a Brno na předních místech v TOP 10 studentských měst světa


ČVUT rozšíří elitní klub technických univerzit v rámci výzkumné aliance „EuroTech“.


 

Kontakt

Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur
Česko-bavorská vysokoškolská agentura
 

BTHA c/o BAYHOST
Universitätsstr. 31
D-93053 Regensburg
 

Tel.: +49 (0)941-943-5315
Fax: +49 (0)941-943-5051
 

 

 

BAYHOST Minibild 8 StMFH Bayerisches Staatsministerium der Finanzen, für Landesentwicklung und Heimat Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.