Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur

Výzkumné konsorcium „Vlivy přímých investic na česko-bavorský pracovní trh“

Výzkumné konsorcium „Vlivy přímých investic na česko-bavorský pracovní trh“ zkoumá úlohu nadnárodních společností v česko-bavorském příhraničním regionu.


V rámci tohoto konsorcia spolupracují Otto-Fridrichova univerzita v Bamberku, Univerzita v Řezně, Center for Economic Research and Graduate Education (CERGE) při Univerzitě Karlově a Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Akademie věd České republiky.

Svobodný stát Bavorsko hraje v česko-německých vztazích zásadní roli. Díky společné hranici s Českou republikou využila řada firem v bavorském příhraničí příležitost k založení poboček v Čechách. Díky zcela nové možnosti propojení firemních údajů o přímých zahraničních investicích německých společností v České republice s daty o osobách a podnicích vznikl v rámci projektu jedinečný soubor dat, který umožňuje rozpoznat jednotlivé efekty zahraničních investic. Poznatky získané z projektu mohou být nápomocné tvůrcům politik při řešení naléhavých otázek trhu práce a tvořit základ pro další výzkum.

Projekt pod vedením Prof. Dr. Uwe Bliena z Otto-Fridrichovy univerzity v Bamberku realizují Dr. Michael Moritz z Institutu pro výzkum pracovního trhu a zaměstnanosti (IAB) Spolkové agentury práce (Bundesagentur für Arbeit), Prof. Dr. Dr. h.c. Joachim Möller a Dr. Johann Ludsteck z Univerzity v Řezně, českými partnery jsou doc. Ing. Daniel Münich, Ph.D., z Center for Economic Research and Graduate Education při Univerzitě Karlově (CERGE-EI) a Filip Pertold, Ph.D., z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Akademie věd České republiky.

První náhledy do výzkumu politiky pracovního trhu v Německu a České republice byly představeny během symposia „Jak lépe řídit stát“ dne 11. dubna 2018 v Praze. 

Dále se dne 29. května 2019 v Praze uskutečnila konference na téma „Labor Market Challenges in Times of Globalization, Technological and Demographic Change“. Zde byla představena mj. změna v zaměření výroby na elektrická auta v rámci koncernu VW a její vliv na výrobu v České republice.

Podrobné zprávy a videozáznamy přednášek z obou akcí i publikace výzkumného konsorcia viz níže.

Výzkumné konsorcium bylo podpořeno Česko-bavorskou vysokoškolskou agenturou z prostředků Bavorského ministerstva financí a vlasti.


Symposium „Jak lépe řídit stát“ videozáznamy přednášek

How to govern the country better – Introduction Daniel Münich, Michael Moritz a Michal Kejak

The Institute for Employment Research (IAB) Joachim Möller

Interplay between Politics, Research and Operational Business Martin Dietz

Processing,Anonymizing and Providing Data from Administrative Processes for Researchers Silvina Copestake


Zpráva z konference „Jak lépe řídit stát“ na www.iab-forum.de (v němčině)


Konference „Labor Market Challenges in Times of Globalization, Technological and Demographic Change“ – videozáznam panelové diskuse

The advent of e-mobility and robots účastníci diskuse Štěpán Jurajda (IDEA, CERGE-EI), Sabine Pfeiffer (Univerzita Bedřicha Alexandra v Erlankách), Jan Švejnar (Columbia University a CERGE-EI), Manfred Wulff (Volkswagen) a Jan Klesla (Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR)

Zpráva z konference „Labor Market Challenges in Times of Globalization, Technological and Demographic Change“ na www.iab-forum.de (v němčině)

pdfprogram konference


Publikace

Blien, Uwe; Borrs, Linda; Hecht, Veronika; Illing, Hannah; Moritz, Michael (2019): Digitalisierung und Globalisierung aus deutsch-tschechischer Perspektive. In: IAB-Forum, 7.8.2019

Bornhofen, Achim Johannes; Borrs, Linda; Moritz, Michael (2018): Die binationale Berufsausbildung im bayerisch-tschechischen Grenzraum - ein Zukunftsmodell für Nachbarstaaten? (IAB-Forschungsbericht, 07/2018), Nürnberg, 75 str.

Schäffler, Johannes; Moritz, Michael (2018): German FDI in the Czech Republic - Employment effects in the home country. IAB-Discussion Paper, 06/2018, Nürnberg, 28 str.


Článek na iDNES.cz

Článek na ceskapozice.lidovky.cz


 pdfPoster projektu


  • 1_How_to_govern_the_country_0228_loga
  • 2_FV_2_Kick-off-Meeting-Prag
  • 3_FV_2_Tschechische-Delegation_BA-IAB_Besuch_20171009_3
  • 4_Workshop_Prag
  • 5_Workshop_Prag
  • 6_Plakat_The_advent_of_e-mobility_and_robots

Fotky:
(1) Letáček symposia „How to govern the country better“ dne 11. 4. 2018 v Praze 
(2) Kick-off meeting v Praze 23./24. 10. 2017, Veronika Hecht, IAB
(3) Návštěva BA v rámci informační cesty zástupců českého příhraničního regionu dne 9. 10. 2017 v Norimberku, Dr. Michael Moritz, IAB
(4), (5) Konference „Labor Market Challenges in Times of Globalization, Technological and Demographic Change“ dne 29. 5. 2019 v Praze, CERGE
(6) Letáček konference „Labor Market Challenges in Times of Globalization, Technological and Demographic Change“ dne 29. 5. 2019 v Praze
Ilustrační foto: Veronika Hecht, IAB

 

Solidarita s Ukrajinou

BAYHOST a BTHA odsuzují ruský útok na Ukrajinu a vyjádřili solidaritu ukrajinským kooperačním partnerům ve vědě a vysokoškolském vzdělávání, vědcům, studentům a současným i bývalým stipendistům. Aktuální informace, výzvy bavorských vysokých škol a další odkazy viz web BAYHOST

Zprávy

IOS zve na mezinárodní konferenci „Vertreibung und Erinnerung. Forschungsstand und Geschichtspolitik im östlichen Europa“ ve dnech 6.–7. 10. 2023 v Řezně:
www.leibniz-ios.de


 BTHA se zúčastní Mezinárodního dne Technické univerzity v Liberci dne 18. 10. 2023 a Univerzitního dne Německé školy v Praze dne 6. 11. 2023, kde bude informovat o studiu a stipendiích v Bavorsku.


BTHA bude informovat o studiu a stipendiích v ČR na Mezinárodním dni Technické vysoké školy v Ingolstadtu dne 25. 10. 2023, Fakulty ekonomických a sociálních věd FAU Norimberk dne 7. 11. 2023 a Technické vysoké školy v Aschaffenburgu dne 8. 11. 2023.


BTHA se spolu s přizvanými bavorskými VŠ (TH Deggendorf, FAU Erlangen-Norimerk, Univerzita v Řezně) účastní veletrhu vysokých škol Gaudeamus v Brně ve dnech 31. 10 – 3. 11. 2023.  


Projekt Do Německa na zkušenou hledá referenty/referentky a finančního koordinátora/finanční koordinátorku:
pdfinzerát referenti
pdfinzerát koordinátor


Česko-bavorská vysokoškolská agentura hledá pomocné síly z řad studentů bavorských VŠ:
pdfnabídka pracovní pozice 


Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice hledá kandidáty na stáž v centru Prahy:
pdfnabídka stáže 


Evropský region Dunaj-Vltava nabízí stáž ve Freyungu:
pdfnabídka stáže


Centrum Bavaria Bohemia v Schönsee hledá stážisty v oblasti kulturního managementu:
pdfnabídka stáže


Česko-německý fond budoucnosti poskytuje finanční příspěvky mj. na vzdělávací a vědecké projekty.
Lhůty pro podání žádosti podle realizace projektu:
1. čtvrtletí do 30. 9. / 2. čtvrtletí do 31. 12. /
3. čtvrtletí do 31. 3. / 4. čtvrtletí do 30. 6.
www.fondbudoucnosti.cz


Spolek Adalberta Stiftera uděluje stipendia na podporu projektů zabývajících se kulturou a dějinami Němců v českých zemích:
www.stifterverein.de


Vysoká škola v Coburgu nabízí dva nové studijní programy: bakalářské studium Applied Digital Transformation a magisterský program ZukunftsDesign – Innovation.Unternehmertum.Gestaltung.


Vysoká škola aplikovaných věd v Mnichově nabízí magisterský program v anglickém jazyce v oboru Paper technology (Master of Engineering):

informace


TH Rosenheim nabízí zahraničním studentům nový studijní program International Bachelor of Engineering. Nezbytná zkouška DaF je do studia integrována:
www.th-rosenheim.de


Technická vysoká škola v Rosenheimu na Fakultě inženýrství nabízí možnost rozhodnout se pro konkrétní obor až po absolvování prvního všeobecného semestru:
pdfinformační leták


FAU Erlangen-Nürnberg nově nabízí bakalářský a magisterský studijní obor Clean Energy Processes:
www.fau.de


Univerzita v Bayreuthu Karlova univerzita nabízí nový bakalářský double degree studijní program Philosophy, Politics and Economics (PPE):
www.pe.uni-bayreuth.de


Univerzita v Řezně a Fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Plzni nabízejí nový bilaterální kurz Precision Medicine International (eduBRoTHER) na téma biobanky a personalizovaná medicína:
informace ke kurzu


Technická vysoká škola v Deggendorfu společně se Západočeskou univerzitou v Plzni a Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích mezinárodní duální studium „CAST“:
www.th-deg.de/dual


Univerzita v Pasově je mezi 50 nejlepšími univerzitami světa, které jsou mladší než 50 let:
Young University Ranking 2022


LMU a TUM patří podle žebříčku časopisu Times Higher Education mezi TOP 40 světových univerzit!

LMU a TUM mezi 100 nejlepšími univerzitami světa:
QS World University Rankings 2023


LMU a TUM patří ke 100 nejlepších výzkumných institucí světa v kvalitě přírodovědeckých publikací:
Nature Index 2022


 

Kontakt

Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur
Česko-bavorská vysokoškolská agentura

 

BTHA / BAYHOST
Universitätsstr. 31
D-93053 Regensburg
 
 
 
 

Tel.: +49 (0)941-943-5315
 
 

 

 

Bayhost stmwk