Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur

Výzkumné konsorcium „BRoTHER“

Projekt „BRoTHER: Biobank Research on Telemedical Approaches for Human Biobanks in a European Region“ propojil biobanky Univerzity v Řezně, Fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Plzni, Masarykovy univerzity v Brně a Technické univerzity v Mnichově.

Moderní biobanking představuje rozhodující předpoklad pro další vývoj v personalizované medicíně. V této souvislosti je propojení biobank důležitým elementem k umožnění multicentrických klinických studií. Regionální a přeshraniční síť biobank má přispět také k další kooperaci a propojování mezinárodního a základního výzkumu v česko-bavorském příhraničním regionu.

„Projekt BRoTHER spojuje mezinárodně uznávané kompetence v oblasti biobankingu, snímkování a standardizace, které garantují úspěšné zakončení projektu a představují skvělé podmínky pro další výzkumné projekty“, řekl při zahájení projektu Prof. Dr. Matthias Evert, ředitel Ústavu patologie Fakultní nemocnice v Řezně, který společně se svým zástupcem, Dr. Christophem Brochhausen-Deliusem, podal žádost o grant Česko-bavorské vysokoškolské agentury.

Pro zajištění optimální spolupráce mezi čtyřmi bavorskými a českými pracovišti patřil k hlavním cílům projektu vývoj webových nástrojů pro výměnu vědeckých dat, který by zajistil úspěšnou spolupráci pracovišť i po dokončení grantu. „V projektu používáme moderní webové technologie. Kromě toho na pracovišti v Řezně přecházíme ze stávajících nástrojů na takzvané ‚Whole Slide Imaging‘, které byly opakovaně oceněny, čímž jsou vytvořeny nejlepší podmínky pro vynikající výkon a trvalé užívání infrastruktury“, představil postup projektu jeho koordinátor, Dr. Christoph Brochhausen-Delius. Pro usnadnění realizace společného výzkumného projektu byly infrastruktura a průběh zkušebního zpracování, především během preanalytické fáze, na zúčastněných pracovištích porovnávány, vyhodnocovány a harmonizovány.

Výzkumné konsorcium BRoTHER navíc umožnilo studentům poznat práci biobank prostřednictvím výměnného programu. Díky tomuto projektu tak vznikl jeden z mála studentských výměnných programů v oblasti biobankingu v Evropě a první v Německu. Na bázi vyhodnocení výsledků těchto studentských výměn pak vznikl nový studijní program „Biobanking und personalizovaná medicína“

V závěrečném roce projektu byla především dále upevněna a internacionalizována síť kontaktů a proběhly přípravy k další přeshraniční spolupráci. Projekt byl reprezentován přednáškami a plakáty na kongresu ISBER v USA, na kongresu Tumorbanking v Itálii, na internacionální konferenci k biobankingu v Kataru a na European Biobank Week v Lübecku. V rámci rozšíření studentských výměn byla uspořádána 2. BRoTHER Summer School v Řezně. Koncept studentských výměn byl prezentován Německé patologické společnost a vyznamenán za nejlepší poster.

K vrcholům projektu patřily i akce jako např. EMPA World Congress v Plzni nebo benefiční koncert světoznámého chlapeckého sboru Regensburger Domspatzen a sboru Mainzer Domchor, které upozornily na význam tématu biobank širokou veřejnost. Tak se stalo i v rámci kulturního večera Patho-logisch! Wenn Medizin zum Krimi wird na Univerzitní klinice v Řezně. 

Nejslibnějšími výsledky konsorcia jsou kromě propojení a rozšíření spolupráce biobank především přeshraniční výměny studentů, které v obou zemích vedly k novým kooperacím. Největší přinos přitom měly společně organizované vědecké a studentské akce. Také v oblasti harmonizace IT struktur bylo dosaženo dalšího pokroku, například byl vyvinut nový algorithmus k extrakci dat z textů ve spolupráci s kooperujícím průmyslovým partnerem.    

Česko-bavorská vysokoškolská agentura podpořila výzkumné konsorcium „BRoTHER“ z prostředků bavorského Ministerstva financí, regionálního rozvoje a vlasti po dobu tří let částkou přesahující čtvrt milionu eur.


Další informace:

pdfE-book BRoTHER (english)   

Letní škola biobankingu v Řezně, 24.–28. 9. 2018:
pdfprogram

jpgČlánek o kooperaci FN v Plzni

Video o biobance FN v Plzni na Youtube

 

  • brother_biobanknetzwerk_a

Simple Image Gallery Extended

Foto (zleva): prof. Dr. Juditha Kinkorová (FN Plzeň), Dr. Christoph Brochhausen-Delius (UR), Prof. Dr. Karl-Friedrich Becker (TUM), Claudia Fischer (UR), Prof. Dr. Ondřej Topolčan (FN Plzeň), Prof. Dr. Dr. Andre Gessner (UR), Prof. Dr. Matthias Evert (UR). Foto: Universität Regensburg

Zprávy

Zastoupení Svobodného státu Bavorsko a Svobodného státu Sasko pořádají spolu s Velvyslanectvím SRN v Praze, Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem zdravotnictví a Technologickou agenturou ČR ve dnech 19.–20. 11. 2020 inovační konferenci „Pathways into a sustainable future“ k tématu zelených technologií:
pdfpozvánka


Dne 15. 9. 2020 se v Praze uskuteční konference „From Science into Practice: Sharing Czech, Dutch and German Experience in Healthcare and Life Sciences“:
pdfpozvánka


Česko-německý fond budoucnosti poskytuje finanční příspěvky mj. na vzdělávací a vědecké projekty.
Lhůty pro podání žádosti podle realizace projektu:
1. čtvrtletí do 30. 9. / 2. čtvrtletí do 31. 12. /
3. čtvrtletí do 31. 3. / 4. čtvrtletí do 30. 6.
www.fondbudoucnosti.cz


Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice hledá kandidáty na stáž v centru Prahy:
pdfnabídka stáže


Česko-německá obchodní a průmyslová komora hledá praktikanty do oddělení Competence Center Zukunftstechnologien:
pdfnabídka stáže


EUREGIO Bavorský les – Šumava nabízí tříměsíční stáž ve Freyungu:
pdfnabídka stáže


OTH Amberg-Weiden nabízí nové studium International Business“ se zaměřením na střední a východní Evropu:
www.oth-aw.de


Technická vysoká škola v Deggendorfu otevírá společně se Západočeskou univerzitou v Plzni a Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích mezinárodní duální studium „CAST“:
www.th-deg.de/dual


FAU Erlangen-Nürnberg nabízí nový bakalářský studijní obor „International Economic Studies“:
pdfinformační leták


LMU a TUM mezi 100 nejlepšími univerzitami světa:
QS World University Rankings 2020


LMU a TUM získaly prestižní titul „Excelentní univerzita“:
Tisková zpráva Bavorského státního ministerstva pro vědu a umění


Čtyři bavorské univerzity patří ke 100 nejlepších univerzit světa v kvalitě přírodovědeckých publikací:
Nature Index 2019


Technická vysoká škola v Deggendorfu v TOP 25 celosvětového srovnání:
U-Multirank


Univerzita v Pasově a Univerzita v Bayreuthu jsou mezi 50 nejlepšími univerzitami světa, které jsou mladší než 50 let:
Young University Ranking 2019


Praha a Brno na předních místech v TOP 10 studentských měst světa


ČVUT rozšíří elitní klub technických univerzit v rámci výzkumné aliance „EuroTech“.


 

Kontakt

Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur
Česko-bavorská vysokoškolská agentura
 

BTHA c/o BAYHOST
Universitätsstr. 31
D-93053 Regensburg
 

Tel.: +49 (0)941-943-5315
Fax: +49 (0)941-943-5051
 

 

 

BAYHOST Minibild 8 StMFH Bayerisches Staatsministerium der Finanzen, für Landesentwicklung und Heimat Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.