Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur

Přeshraniční seminář „Design Thinking“ se závěrečným workshopem v Praze

Již potřetí zorganizoval Prof. Dr. Thomas Groll z Východobavorské technické vysoké školy v Řezně v rámci svých kurzů také exkurzi do České republiky. V červnu 2019 cestovali studenti studijního programu Mezinárodní vztahy a management do Prahy na Design-Thinking-Workshop, který se konal v prostorách Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice.

Studenti OTH Regensburg pracovali v prostorách bavorského zastoupení v centru Prahy na vývoji konceptů pro malé a střední podniky.

Osvědčená metoda Design Thinking: „Crazy 8“

Poté, co studenti obdrželi zadání, bylo cílem uplatnit v praxi teoretické znalosti, které se naučili v kurzu „Design Strategy: Corporate Strategy Meets Design Thinking“. Jak nejlépe zahájit takový workshop? Řešením je metoda, která je jednoduchá a neuvěřitelně efektivní: Crazy 8. Každý člen týmu si vymyslí pod časovým tlakem osmi minut osm různých postřehů k tématu. Následně se myšlenky prezentují v jednotlivých podskupinách a skupiny si stanoví své vlastní směřování. Stejně jako v reálném pracovním prostředí existují i zde různé varianty zpracování jednotlivých myšlenek. Některé skupiny se rychle rozhodly pro jeden nápad, jiné se rozhodly pro několik nápadů. 

Po představení prvních koncepčních návrhů je celá skupina dále propracovala a další den byly určeny kritické a excitační body pro další pokračování. Úterní ráno studenti využili k revizi jednotlivých nápadů. Skupinám, které po kreativním cvičení „Crazy 8“ sledovaly několik konceptů, sloužily návrhy z předchozího dne jako rozhodovací pomůcka.

„Time to shine“: prezentace výsledků

Odpoledne neslo název „Time to shine“. Studenti mohli své koncepty přednést Dr. Hannesi Lachmannovi, vedoucímu bavorského zastoupení, a jeho vybraným spolupracovníkům. Vedoucí bavorského zastoupení byl nadšený a ocenil odhodlání studentů řešit různá komplexní zadání. Zdůraznil také, že v době digitální transformace je potřeba orientovat společnosti prostřednictvím metody Design Thinking tak, aby se jejich hlavní zaměření koncentrovalo na zákazníka.

Již v roce 2017 pomocí této metody v předchozím semináři vyvinule studenti OTH v Řezně a jejich kolegové ze ZČU v Plzni společně úspěšný koncept v oblasti compliance pro Volkswagen a předložili ho firmě Audi AG v Ingolstadtu (viz zpráva). V roce 2018 pak Prof. Dr. Thomas Groll získal jako kooperačního partnera firmu Osram Opto Semiconductors GmbH. Úkolem projektu bylo analyzovat trh digitalizovaných standardních produktů, vypracovat obchodní modely, identifikovat nové možnosti a digitalizované komponenty pro průmysl LED a vytvořit odpovídající prototyp (viz zpráva na webových stránkách OTH Regensburg).

Exkurze do ČR byly podpořeny Česko-bavorskou vysokoškolskou agenturou v rámci programu „Příspěvky na mobilitu“. Tento program umožňuje studentům, učitelům a vědcům z Bavorska a České republiky získat finanční příspěvek na studijní, přednáškové a výzkumné pobyty v České republice a Bavorsku.
 

text: Nadine Ruf, Margarethe Schneider a Jan Müller, OTH Regensburg

překlad: BTHA

fotky: Prof. Dr. Thomas Groll, OTH Regensburg; Zainab Al-Mamari

  • 1_AP_Groll
  • 2_AP_Groll
  • 3_AP_Groll
  • 4_AP_Groll
  • 5_AP_Groll
  • 6_AP_Groll
  • 7_AP_Groll
  • 8_AP_Groll

Solidarita s Ukrajinou

BAYHOST a BTHA odsuzují ruský útok na Ukrajinu a vyjádřili solidaritu ukrajinským kooperačním partnerům ve vědě a vysokoškolském vzdělávání, vědcům, studentům a současným i bývalým stipendistům. Aktuální informace, výzvy bavorských vysokých škol a další odkazy viz web BAYHOST

Zprávy

Západočeská univerzita v Plzni zve na 9. ročník mezinárodní konference Strojírenská technologie Plzeň ve dnech
7.9. 2. 2024. Registrace do 15. 12. 2023:
www.stplzen.zcu.cz

Projekt Czech in! nabízí bezplatné prezentace o možnostech pobytu v České republice. Prezentaci si můžete vyžádat zde.

Česko-bavorská vysokoškolská agentura hledá pomocné síly z řad studentů bavorských VŠ:
pdfnabídka pracovní pozice 


Projekt Do Německa na zkušenou hledá referenty/referentky a finančního koordinátora/finanční koordinátorku:
pdfinzerát referenti
pdfinzerát koordinátor


Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice hledá kandidáty na stáž v centru Prahy:
pdfnabídka stáže 


Evropský region Dunaj-Vltava nabízí stáž ve Freyungu:
pdfnabídka stáže


Centrum Bavaria Bohemia v Schönsee hledá stážisty v oblasti kulturního managementu:
pdfnabídka stáže


Česko-německý fond budoucnosti poskytuje finanční příspěvky mj. na vzdělávací a vědecké projekty.
Lhůty pro podání žádosti podle realizace projektu:
1. čtvrtletí do 30. 9. / 2. čtvrtletí do 31. 12. /
3. čtvrtletí do 31. 3. / 4. čtvrtletí do 30. 6.
www.fondbudoucnosti.cz


Spolek Adalberta Stiftera uděluje stipendia na podporu projektů zabývajících se kulturou a dějinami Němců v českých zemích:
www.stifterverein.de


FAU nabízí nový bakalářský a magisterský studijní program v angličtině v oboru Autonomy Technologies:
www.fau.de


Vysoká škola v Coburgu nabízí dva nové studijní programy: bakalářské studium Applied Digital Transformation a magisterský program ZukunftsDesign – Innovation.Unternehmertum.Gestaltung.


Vysoká škola aplikovaných věd v Mnichově nabízí magisterský program v anglickém jazyce v oboru Paper technology (Master of Engineering):

informace


TH Rosenheim nabízí zahraničním studentům nový studijní program International Bachelor of Engineering. Nezbytná zkouška DaF je do studia integrována:
www.th-rosenheim.de


Technická vysoká škola v Rosenheimu na Fakultě inženýrství nabízí možnost rozhodnout se pro konkrétní obor až po absolvování prvního všeobecného semestru:
pdfinformační leták


FAU Erlangen-Nürnberg nově nabízí bakalářský a magisterský studijní obor Clean Energy Processes:
www.fau.de


Univerzita v Bayreuthu Karlova univerzita nabízí nový bakalářský double degree studijní program Philosophy, Politics and Economics (PPE):
www.pe.uni-bayreuth.de


Univerzita v Řezně a Fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Plzni nabízejí nový bilaterální kurz Precision Medicine International (eduBRoTHER) na téma biobanky a personalizovaná medicína:
informace ke kurzu


Technická vysoká škola v Deggendorfu společně se Západočeskou univerzitou v Plzni a Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích mezinárodní duální studium „CAST“:
www.th-deg.de/dual


V žebříčku THE University Rankings je Univerzita Karlova v Praze nejlepší českou univerzitou a letos se umístila na 401-500 místě na světě: THE World University Rankings 2024


Univerzita v Pasově je mezi 60 nejlepšími univerzitami světa, které jsou mladší než 50 let:
Young University Ranking 2023


LMU a TUM patří podle žebříčku časopisu Times Higher Education mezi TOP 40 světových univerzit!

LMU a TUM mezi 100 nejlepšími univerzitami světa:
QS World University Rankings 2024


LMU a TUM patří ke 100 nejlepších výzkumných institucí světa v kvalitě přírodovědeckých publikací:
Nature Index 2023


 

Kontakt

Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur
Česko-bavorská vysokoškolská agentura

 

BTHA / BAYHOST
Universitätsstr. 31
D-93053 Regensburg
 
 
 
 

Tel.: +49 (0)941-943-5315
 
 

 

 

Bayhost stmwk