Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur

Studentská exkurze: „Židovská Praha – Studium současné kultury vzpomínání“

Ve dnech 3. – 6. října 2017 se 15 studentů historie z Univerzity v Řezně mělo možnost zúčastnit exkurze Katedry evropských dějin pod názvem „Židovská Praha. Studium současné kultury vzpomínání“. Exkurzi finančně podpořila Česko-bavorská vysokoškolská agentura z prostředků programu „Česko-bavorské akademické projekty 2017“. Odbornou podporu exkurze poskytla Prof. Liedtke, odbornice na židovské dějiny, a Christina Hansen, která se svým výzkumným zacílením na kulturu vzpomínání pokryla další část exkurze.


Pro uvedení do problematiky a orientaci v tématu začal program s pražským průvodcem Milošem Čuříkem, pro kterého není povídání o Praze pouhou náplní práce, ale jako dlouholetý obyvatel Prahy, svědek sametové revoluce a politický disident Československa umožnil studentům detailnější vled do pohnutých osudů Prahy v průběhu století. Díky jeho činnosti lokálního průzkumu pro filmové producenty dokázal studentům odhalit i méně známá, avšak neméně zajímavá místa Starého Města. Následující den měli studenti možnost detailněji prozkoumat židovskou část Prahy a na základě této prohlídky v malých skupinách pak prezentovali své výstupy. 

Účastníci exkurze v rámci společného workshopu aktivně spolupracovali i se studenty a docenty z Karlovy univerzity. Byl jim umožněn přístup do databanky Visual History Archive. Následovala přednáška Martina Šmoka (USC Shoah Foundation) a diskuse s dr. Kociánem, Martinem Šmokem, dr. Kateřinou Královou a pražskými studenty. 

Závěrečné setkání s multikulturními příběhy Prahy 20. století ukázalo studentům význam kulturního dědictví Prahy i mimo židovskou čtvrť. Tato minulost hraje důležitou roli pro dnešní politickou a sociální situaci v České republice a nelze na ni zapomínat. 

V rámci exkurze měli studenti možnost promluvit si s pražskými kolegy o realitě studentského života a získat tipy na pobyt v Praze a kontakty, které mohou v budoucnu využít.

 

Foto a text: Christin Hansen, Univerzita v Řezně
Překlad: BTHA

Exkursion Prag

Solidarita s Ukrajinou

BAYHOST a BTHA odsuzují ruský útok na Ukrajinu a vyjádřili solidaritu ukrajinským kooperačním partnerům ve vědě a vysokoškolském vzdělávání, vědcům, studentům a současným i bývalým stipendistům. Aktuální informace, výzvy bavorských vysokých škol a další odkazy viz web BAYHOST

Zprávy

Západočeská univerzita v Plzni zve na 9. ročník mezinárodní konference Strojírenská technologie Plzeň ve dnech
7.9. 2. 2024. Registrace do 15. 12. 2023:
www.stplzen.zcu.cz

Projekt Czech in! nabízí bezplatné prezentace o možnostech pobytu v České republice. Prezentaci si můžete vyžádat zde.

Česko-bavorská vysokoškolská agentura hledá pomocné síly z řad studentů bavorských VŠ:
pdfnabídka pracovní pozice 


Projekt Do Německa na zkušenou hledá referenty/referentky a finančního koordinátora/finanční koordinátorku:
pdfinzerát referenti
pdfinzerát koordinátor


Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice hledá kandidáty na stáž v centru Prahy:
pdfnabídka stáže 


Evropský region Dunaj-Vltava nabízí stáž ve Freyungu:
pdfnabídka stáže


Centrum Bavaria Bohemia v Schönsee hledá stážisty v oblasti kulturního managementu:
pdfnabídka stáže


Česko-německý fond budoucnosti poskytuje finanční příspěvky mj. na vzdělávací a vědecké projekty.
Lhůty pro podání žádosti podle realizace projektu:
1. čtvrtletí do 30. 9. / 2. čtvrtletí do 31. 12. /
3. čtvrtletí do 31. 3. / 4. čtvrtletí do 30. 6.
www.fondbudoucnosti.cz


Spolek Adalberta Stiftera uděluje stipendia na podporu projektů zabývajících se kulturou a dějinami Němců v českých zemích:
www.stifterverein.de


FAU nabízí nový bakalářský a magisterský studijní program v angličtině v oboru Autonomy Technologies:
www.fau.de


Vysoká škola v Coburgu nabízí dva nové studijní programy: bakalářské studium Applied Digital Transformation a magisterský program ZukunftsDesign – Innovation.Unternehmertum.Gestaltung.


Vysoká škola aplikovaných věd v Mnichově nabízí magisterský program v anglickém jazyce v oboru Paper technology (Master of Engineering):

informace


TH Rosenheim nabízí zahraničním studentům nový studijní program International Bachelor of Engineering. Nezbytná zkouška DaF je do studia integrována:
www.th-rosenheim.de


Technická vysoká škola v Rosenheimu na Fakultě inženýrství nabízí možnost rozhodnout se pro konkrétní obor až po absolvování prvního všeobecného semestru:
pdfinformační leták


FAU Erlangen-Nürnberg nově nabízí bakalářský a magisterský studijní obor Clean Energy Processes:
www.fau.de


Univerzita v Bayreuthu Karlova univerzita nabízí nový bakalářský double degree studijní program Philosophy, Politics and Economics (PPE):
www.pe.uni-bayreuth.de


Univerzita v Řezně a Fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Plzni nabízejí nový bilaterální kurz Precision Medicine International (eduBRoTHER) na téma biobanky a personalizovaná medicína:
informace ke kurzu


Technická vysoká škola v Deggendorfu společně se Západočeskou univerzitou v Plzni a Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích mezinárodní duální studium „CAST“:
www.th-deg.de/dual


V žebříčku THE University Rankings je Univerzita Karlova v Praze nejlepší českou univerzitou a letos se umístila na 401-500 místě na světě: THE World University Rankings 2024


Univerzita v Pasově je mezi 60 nejlepšími univerzitami světa, které jsou mladší než 50 let:
Young University Ranking 2023


LMU a TUM patří podle žebříčku časopisu Times Higher Education mezi TOP 40 světových univerzit!

LMU a TUM mezi 100 nejlepšími univerzitami světa:
QS World University Rankings 2024


LMU a TUM patří ke 100 nejlepších výzkumných institucí světa v kvalitě přírodovědeckých publikací:
Nature Index 2023


 

Kontakt

Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur
Česko-bavorská vysokoškolská agentura

 

BTHA / BAYHOST
Universitätsstr. 31
D-93053 Regensburg
 
 
 
 

Tel.: +49 (0)941-943-5315
 
 

 

 

Bayhost stmwk