Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur

Jarní víkendové setkání bývalých stipendistů BTHA v Řezně

Česko-bavorská vysokoškolská agentura uspořádala ve dnech 28.–29. 5. 2022 v Řezně setkání pro své bývalé roční stipendisty z České republiky.

Jednalo se o první akci tohoto druhu pořádanou BTHA a také o první prezenční akci po uvolnění protipandemických omezení. Setkání s workshopem o zkušenostech bývalých stipendistů, motivaci a PR proběhl v malém kruhu účastníků, kteří měli dostatek prostoru pro výměnu zkušeností i názorů a k vzájemnému seznámení. 

Setkání bylo zahájeno neformálně u šálku kávy. Bývalé stipendisty přivítaly Radka Bonacková, projektová manažerka, a Martina Guttenberger, referentka pro stipendijní programy. Na tento úvod navázala krátká prezentace o stipendijních nabídkách a PR agentury. Poté účastníci diskutovali o své motivaci ke studiu v Bavorsku a zkušenostech s přípravou na výběrové řízení a s kritérii vysoké školy, se studiem a životem v Bavorsku, s návratem do České republiky a s kariérními vyhlídkami. Během workshopu se sešlo mnoho (někdy i odlišných) názorů, podnětů a perspektiv – mezi absolventy byly zastoupeny technické i humanitní obory, větší univerzity i menší vysoké školy.

Po plodné debatě byli účastníci požádáni, aby v rámci teambuildingové aktivity natočili video na téma „Proč jet studovat do Bavorska?“. I přes skromné technické zázemí zvládli úkol výtečně. Den byl zakončen příjemnou večeří na zahrádce restaurace s výhledem na historické centrum města.

Druhý den se absolventi a organizátorky setkali před Starou radnicí a poznávali historii města z neobvyklé perspektivy – na tematické prohlídce města pod názvem „Řezno jako město vědy“ provázené historikem Matthiasem Freitagem. Ten detailně představil mnoho souvislostí s českou historií, například v životě a působení astronoma Johannese Keplera nebo přírodovědce Kašpara Šternberka, zakladatele Národního muzea v Praze.

Celé setkání bylo zakončeno společným obědem, při kterém bývalí stipendisté ocenili formát akce a možnost navázat kontakt s ostatními absolventy a znovu se setkat s bavorskou kulturou. Zkušenosti a nápady, které byly v rámci workshopu shromážděny, plánuje BTHA použít k dalšímu rozvoji stipendijních programů a PR v příštích letech.

  • IMG_8307
  • IMG_8311_kopie
  • Stadtfhrung2_2

Zprávy

ČNFB, MŠMT a StMUK udělují na školní rok 2023/24 stipendia v česko-bavorském programu jazykové asistence. Přihlášky do 31. 5. 2023:

pdfnabídka


Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem hledá dobrovolníky pro projekt ahoj.info v Plzni od září 2023:
www.tandem.org a ahoj.info

Česko-německé fórum mládeže hledá nové členy pro nadcházející funkční období. Přihlášky do 9. 6. 2023:
pdfnabídka

Projekt Do Německa na zkušenou hledá referenty/referentky a finančního koordinátora/finanční koordinátorku:
pdfinzerát referenti
pdfinzerát koordinátor


Česko-bavorská vysokoškolská agentura hledá pomocné síly z řad studentů bavorských VŠ:
pdfnabídka pracovní pozice 


Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice hledá kandidáty na stáž v centru Prahy:
pdfnabídka stáže 


Evropský region Dunaj-Vltava nabízí stáž ve Freyungu:
pdfnabídka stáže


Centrum Bavaria Bohemia v Schönsee hledá stážisty v oblasti kulturního managementu:
pdfnabídka stáže 


Česko-německý fond budoucnosti poskytuje finanční příspěvky mj. na vzdělávací a vědecké projekty.
Lhůty pro podání žádosti podle realizace projektu:
1. čtvrtletí do 30. 9. / 2. čtvrtletí do 31. 12. /
3. čtvrtletí do 31. 3. / 4. čtvrtletí do 30. 6.
www.fondbudoucnosti.cz


Spolek Adalberta Stiftera uděluje stipendia na podporu projektů zabývajících se kulturou a dějinami Němců v českých zemích:
www.stifterverein.de


Vysoká škola aplikovaných věd v Mnichově nabízí magisterský program v anglickém jazyce v oboru Paper technology (Master of Engineering):

informace


TH Rosenheim nabízí zahraničním studentům nový studijní program International Bachelor of Engineering. Nezbytná zkouška DaF je do studia integrována:
www.th-rosenheim.de


Technická vysoká škola v Rosenheimu na Fakultě inženýrství nabízí možnost rozhodnout se pro konkrétní obor až po absolvování prvního všeobecného semestru:
pdfinformační leták


FAU Erlangen-Nürnberg nově nabízí bakalářský a magisterský studijní obor Clean Energy Processes:
www.fau.de


Univerzita v Bayreuthu Karlova univerzita nabízí nový bakalářský double degree studijní program Philosophy, Politics and Economics (PPE):
www.pe.uni-bayreuth.de


Univerzita v Řezně a Fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Plzni nabízejí nový bilaterální kurz Precision Medicine International (eduBRoTHER) na téma biobanky a personalizovaná medicína:
informace ke kurzu


Technická vysoká škola v Deggendorfu společně se Západočeskou univerzitou v Plzni a Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích mezinárodní duální studium „CAST“:
www.th-deg.de/dual


Univerzita v Pasově je mezi 50 nejlepšími univerzitami světa, které jsou mladší než 50 let:
Young University Ranking 2022


LMU a TUM patří podle žebříčku časopisu Times Higher Education mezi TOP 40 světových univerzit!

LMU a TUM mezi 100 nejlepšími univerzitami světa:
QS World University Rankings 2023


LMU a TUM patří ke 100 nejlepších výzkumných institucí světa v kvalitě přírodovědeckých publikací:
Nature Index 2022


 

Kontakt

Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur
Česko-bavorská vysokoškolská agentura

 

BTHA / BAYHOST
Universitätsstr. 31
D-93053 Regensburg
 
 
 
 

Tel.: +49 (0)941-943-5315
 
 

 

 

Bayhost stmwk