Univerzitní den Německé školy v Praze

Jednou z mála česko-německých akcí, které se od začátku pandemie konaly v prezenční formě, byl Univerzitní den Německé školy v Praze dne 8. 11. 2021. Česko-bavorská vysokoškolská agentura na něm svou stipendijní nabídku představila na infostánku a ve dvou prezentacích.

Česko-bavorskou vysokoškolskou agenturu na akci zastupovali projektová manažerka Radka Bonacková a Vojtěch Paukner, bývalý stipendista a student Technické univerzity v Mnichově. V aule školy se dále představily například organizace BayBIDS, DAAD, Univerzita v Pasově, Technická vysoká škola v Deggendorfu nebo Východobavorská technická vysoká škola v Řezně a řada dalších vysokých škol a organizací z Německa i z České republiky. O možnostech vysokoškolského studia a stipendijních programů se přišli informovat jak studenti Německé školy v Praze, tak dalších pražských gymnázií, která se zaměřují na výuku německého jazyka.

Ve dvou půlhodinových prezentacích představila projektová manažerka dva stipendijní programy Svobodného státu Bavorsko – na studijní pobyty a na letní školy na bavorských univerzitách – ale také přiblížila, jaké příležitosti a výhody studium v Bavorsku nabízí. Vojtěch Paukner za pomoci dobře vybraných fotek ze svých studií na Technické univerzitě v Mnichově ukázal, proč pro něj magisterské studium v Bavorsku bylo první volbou a co se mu během pobytu v Mnichově nejvíc líbilo.

Tyto informace byly ještě rozšířené o dva online vstupy Bavorského zastoupení v Praze, kde si studenti mohli poslechnout další zkušenosti z pobytů v Bavorsku, např. studia germanistiky na univerzitě ve Würzburgu, které online prezentovala bývalá držitelka ročního stipendia BTHA Veronika Malantová.

Celá událost, která se konala pod záštitou Německého velvyslanectví v Praze, proběhla za přísného dodržování předepsaných hygienických podmínek. Prezenční forma akce umožnila gymnazistům na informačním stánku i v průběhu prezentací pokládat spontánní otázky nebo se pustit do neformálního rozhovoru.